24
Mar

Posługa sakramentalna u chorych na święta

 

Prosimy, aby zgłaszać Chorych w kancelarii, którzy nie mogą udać się do kościoła,

by skorzystać z sakramentów spowiedzi, Komunii świętej i Eucharystii.

 

Chorzy, którzy sa w ciężkim stanie i nie mogą przyjąć Komunii świetej i spowiedzi sakramentalnej,

mogą przyjąć sakrament chorych.

 

Z poslugą sakramentalną udamy się do chorych

26 marca w poniedziałek od godz. 9:00.

 

ZAPISY DO 25 MARCA 2018 R. WŁĄCZNIE

 

Kancelaria jest czynna

od poniedziałku do czwartku w godz. 16:30 - 17:55

piątek i sobota od godz. 8:00 - 9:00.

 

SAKRAMENT NAMASZCZENIA CHORYCH

Każdy z siedmiu sakramentów jest środkiem, przez który zmartwychwstały Pan, mocą swojego Ducha, udziela człowiekowi różnych zbawczych łask. Kościół katolicki naucza, że również sakrament namaszczenia chorych jest jednym z sakramentów ustanowionych przez Chrystusa. Wspomina o nim św. Marek oraz św. Jakub.

1. Kto może przyjęć sakrament namaszczenia chorych? Mk 6,13

Sakrament namaszczenia chorych rodzi u niektórych katolików wiele lęków i obaw. Dość często wzywają kapłana dopiero wtedy, gdy chory już umarł, ponieważ obawiają się, by nie przerazić zbytnio konającego propozycją przyjęcia tego sakramentu. Tymczasem sakramentu tego nie udziela się wyłącznie konającym. Została nawet zmieniona jego nazwa z „ostatniego namaszczenia” na „sakrament namaszczenia chorych”. Może go przyjąć osoba poważnie chora, osłabiona przez wiek; nie udziela się go natomiast człowiekowi, który z pewnością już umarł. „Kapłan wezwany do chorego, który już umarł, niech błaga Boga, aby go uwolnił od grzechów i przyjął litościwie do swego Królestwa; namaszczenia natomiast niech nie udziela. Jeśli istnieje wątpliwość, czy chory zmarł naprawdę, może mu udzielić tego sakramentu warunkowo”. W ciągu życia można wielokrotnie przyjąć ten sakrament, co ma miejsce wtedy, gdy ktoś wiele razy popada w poważną chorobę.

2. W jaki sposób udziela się sakramentu chorych?

Sakramentu tego udziela kapłan w ten sposób, że namaszczając chorych na czole i dłoniach olejami wymawia następujące słowa: „Przez to święte namaszczenie niech Pan w swoim nieskończonym miłosierdziu wspomoże ciebie łaską Ducha Świętego. Amen. Pan, który odpuszcza ci grzechy, niech cię wybawi i łaskawie podźwignie. Amen.

3. Jakie łaski otrzymuje człowiek w sakramencie namaszczenia chorych? Jk 5,14-15

Udzielenie sakramentu chorych nie ma na celu -jak się nieraz sądzi - wyłącznie przygotowania człowieka na śmierć, lecz również umocnienie go w jego cierpieniach. „Człowiek niebezpiecznie chory potrzebuje szczególnej łaski Bożej, aby pod wpływem lęku nie upadł na duchu i podlegając pokusom nie zachwiał się w wierze. Dlatego Chrystus w sakramencie namaszczenia daje swoim wiernym, dotkniętym choroba, potężną moc i obronę”. „Sakrament ten udziela choremu łaski Ducha Świętego, która pomaga całemu człowiekowi do zbawienia, a mianowicie umacnia ufność w Bogu, uzbraja przeciw pokusom szatana i trwodze śmierci. Dzięki tej pomocy chory może nie tylko znosić dolegliwości choroby, ale także je przezwyciężać i odzyskać zdrowie, jeżeli to jest pożyteczne dla zbawienia jego duszy. Jeżeli jest to potrzebne, namaszczenie odpuszcza grzechy i staje się dopełnieniem chrześcijańskiej pokuty”. W sakramencie namaszczenia chorych człowiek dostępuje udziału w zbawczej męce i śmierci Chrystusa. Kościół zachęca wszystkich cierpiących, chorych i umierających, aby świadomie łączyli się z męką i śmiercią Chrystusa i w ten sposób przysparzali dobra całemu ludowi Bożemu, przyczyniając się do jego zbawienia. Sakrament ten jest niejako konsekracją chorego, aby przez swoje cierpienia skutecznie przyczyniał się do zbawiania świata oraz aby przez śmierć sam wszedł do chwały niebieskiej. Wielu teologów twierdzi, że przez sakrament namaszczenia chorych Chrystus gładzi człowiekowi, przyjmującemu go w dobrej dyspozycji, nie tylko grzechy, ale również i wszystkie należne za nie kary, dzięki czemu zaraz po śmierci przechodzi on do chwały nieba.

4. Co należy przygotować, kiedy wzywamy kapłana do chorego?

Przed przyjściem kapłana należy przygotować stolik przykryty białym obrusem, na którym stawia się zapalone świece, krzyż, ewentualnie wodę święconą i trochę waty Jeśli nie ma wody święconej, można użyć wody zwykłej i poprosić kapłana o poświęcenie jej. Na tak przygotowanym stoliku kładzie kapłan Najświętszy Sakrament oraz oleje.

Źródło: teologia.pl

18
Mar

Ogłoszenia duszpasterskie 18 marca 2018 r.

  1. Program rekolekcji wielkopostnych w gablotce parafialnej, przy wyjściu z kościoła i na stronie internetowej parafii.
  2. Dzisiaj na Gorzkich Żalach odmówmy modlitwę ekspijacyjną za grzechy przeciwko nienaruszalności ludzkiego życia.
  3. Jutro tj. 19 marca czcimy św. Józefa Oblubieńca NMP i patrona Kościoła.
  4. Uroczystość Zwiastowania Pańskiego przypadająca 25 marca, a w tym roku zbieżna z Niedzielą Palmową jest przeniesiona na poniedziałek 09 kwietnia 2018 roku, jest to również Dzień Świętości Życia, który ustanowił Jan Paweł II 1995 roku, i w tym dniu będzie możliwość podjęcia Dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.
  5. W Niedzielę Palmową obchodzony jest Światowy Dzień Młodzieży. Z tej okazji tradycyjnie w Radomiu organizowana jest przez młodych Droga Krzyżowa ulicami miasta. Rozpocznie się ona o godz. 20:00 przed kościołem św. Jana – Fara.
  6. W Niedzielę Palmową „Caritas Diecezji Radomskiej” organizowana jest akcja „Pola Nadziei”, dzięki której wspiera osoby chory na nieuleczalne choroby. Wolontariusze zbierają ofiary na ten cel wręczają kwiaty – żonkile.
  7. W Niedzielę Palmową przed każdą Mszą świętą Parafialny Oddział Akcji Katolickiej rozprowadza Palmy, które będą poświęcone na początku każdej Mszy świętej.
  8. Spotkanie z rodzicami kandydatów, którzy odbyli przygotowanie i będą uroczyście przyjęci do Liturgicznej Służby Ołtarza w Wielki Czwartek, w czasie Eucharystii, odbędzie się w sobotę 24 marca po Mszy świętej o godz. 18:30.
  9. Polecamy prasę katolicką, Gościa Niedzielnego i tej, które są przy wejściu na chór.
  10. Dziękujemy za ofiary na funkcjonowanie parafii. Bóg zapłać.

Ta strona używa ciasteczek (COOKIES), dzięki którym serwis może działać lepiej. Korzystając ze strony internetowej, wyrażasz zgodę na nasze pomocą plików cookie. Dowiedz się więcej