10 września w Markowej odbędzie się beatyfikacja Ulmów, rodziny zamordowanej przez Niemców za ukrywanie Żydów w czasie II wojny światowej.
Beatyfikacja Ulmów zbliża się wielkimi krokami. To wielkie wydarzenie dla nas, Polaków, którzy doskonale pamiętamy karty historii, a szczególnie te XX w. To właśnie wtedy zwykła pomoc drugiemu człowiekowi, była czynem wręcz heroicznym. Ulmowie podjęli się tej próby, bohatersko ukrywali przed Niemcami żydowskie rodziny, co przypłacili życiem…
W czasie II wojny światowej Józef i Wiktoria Ulmowie ukrywali w swoim domu w Markowej dwie rodziny Żydów. Gdy hitlerowcy dowiedzieli się o tym z donosu, zamordowali 24 marca 1944 roku zarówno Żydów, jak i całą rodzinę Ulmów z szóstką małych dzieci oraz jednym nienarodzonym – Wiktora Ulma była wtedy w dziewiątym miesiącu ciąży.
Ulmów odznaczono pośmiertnie w 1995 roku tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Natomiast w 2003 roku w archidiecezji przemyskiej rozpoczął się ich proces beatyfikacyjny, a 17 grudnia 2022 roku papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie rodziny Ulmów.
Beatyfikacja Ulmów odbędzie się w niedzielę 10 września w Markowej na Podkarpaciu. Mszy świętej z obrzędem beatyfikacji będzie przewodniczył kard. Marcello Semeraro, prefekt dykasterii spraw kanonizacyjnych.
Beatyfikacja rodziny Ulmów to wydarzenie bez precedensu, ponieważ jednym aktem beatyfikacyjnym do chwały ołtarzy zostanie wyniesiona cała rodzina – rodzice Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z siedmiorgiem dzieci. Dodatkowym faktem bez precedensu jest to, że w tym akcie będzie beatyfikowane także dziecko nienarodzone, które w chwili śmierci było pod sercem matki. Wydarzenie beatyfikacyjne będzie miało miejsce 10 września o godz. 10 w Markowej – miejscowości, gdzie żyli i gdzie zostali zamordowani, umęczeni Józef i Wiktoria Ulmowie. Zostali umęczeni, ponieważ odważyli się w trudnych, wojennych czasach przyjąć pod swój dach osiem osób narodowości Żydowskiej, wcześniej pomagając innym Żydom prześladowanym tylko dlatego, że są takiej, a nie innej narodowości.
Abp Adam Szal – metropolita przemyski
Podobne
Nie jesteś skazany! Obchody VIII Światowego Dnia Ubogich
VIII Światowy Dzień Ubogich
Męski Różaniec Rycerzy Kolumba