Wycieczka rowerowa do Bardzic i Pelagowa

Drugi w tym roku Rajd Rowerowy dzieci i młodzieży pod hasłem: „Poznajmy Okolice” zgromadził na czele z ks. Karolem 12 osób z grup formacyjnych.

Tym razem celem naszej wycieczki był kościół św. Andrzeja Boboli w Bardzicach. Świątynia została wzniesiona w latach 1771 – 1773 w Białobrzegach przez podkomorzego czerskiego Pawła Boskiego. W 1957 roku budynek został zakupiony przez parafię w Bardzicach i przeniesiony w obecne miejsce. Kościół w Bardzicach otoczony jest pięknym parkiem, w którym rosną głównie modrzewie.

Kolejnym punktem programu była Izba Pamięci ks. Romana Kotlarza, która mieści się w Przystanku Historia IPN w Trablicach-Pelagowie i znajduje się w budynku dawnej plebanii zamieszkałej w latach 1961-1976 r. przez ks. Romana Kotlarza – kapłana, który był represjonowany po wydarzeniach Czerwca 1976 r. Ks. Roman Kotlarz wielokrotnie dawał wyraz wrażliwości na ludzką krzywdę, wsparcia robotników i sprzeciwu wobec komunizmu. Za jego postawę ze strony bezpieki spotykały go szykany i bicie. Zmarł 18 sierpnia 1976 r. prawdopodobnie w wyniku tego jak okrutnie potraktowali go funkcjonariusze aparatu komunistycznego. Dziś diecezja radomska prowadzi proces beatyfikacyiny ks. Romana.

Jesteśmy przekonani, że poznawanie regionu i ważnych historycznie miejsc uczy młodych postawy miłości wobec Boga o ojczyzny. Takie rajdy nie tylko bawią i integrują naszych młodych parafian ale przede wszystkim uczą życia wartościami.

Na zakończenie posililiśmy się smakowitą pizzą.

Skip to content