Zjednoczenie z Bogiem jest ważniejsze od wszelkich innych obowiązków

Święty Brat Albert

Po co się niepokoić,
wszak Bóg w nas, a my w Nim

Święty Brat Albert

W myślach o Bogu i o przyszłych rzeczach
znalazłem szczęście i spokój

Święty Brat Albert

Slider

Parafia rzymskokatolicka p. w. św. Brata Alberta

26-611 Radom, ul. Św. Brata Alberta 4

tel: 48 3661214

===========================================

NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ 5.04. 2020

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego.

2. Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku szczególnie w czasie trwania epidemii pozostając w swoich domach, łącząc się z parafią, swoimi kapłanami i wszystkimi ludźmi wierzącymi przez środki społecznego przekazu. Bardzo też proszę i przypominam, że zgodnie z zaleceniami na Mszy św. może być tylko dwie osoby z zamówionej intencji. Piszę to z wielkim smutkiem, gdyż w historii Kościoła i w naszym życiu czegoś podobnego nigdy nie przeżywaliśmy. Niech święty czas: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne, prosząc Boga o zmiłowanie dla świata i dla każdego z nas oraz o ustanie epidemii.

4. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa. W parafii we Mszy św. Wieczerzy Pańskiej może uczestniczyć tylko jedna osoba z zamówionej intencji, gdyż obowiązują nas przepisy wprowadzone na czas epidemii. Msza Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy. Nie ma w tym roku przeniesienia Pana Jezusa do Ciemnicy. Pan Jezus pozostaje w tabernakulum. Liturgia tej Mszy Świętej w naszym kościele rozpocznie się o godz. 19.00. Kościół będzie otwarty do godz. 22.00.

5. W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły. Ofiarujmy go w intencji ustania epidemii. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Kościół będzie otwarty od godz. 7.00. Na zakończenie liturgii Męki Pańskiej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego. Początek wielkopiątkowej liturgii o godz. 19.00, którą zakończymy odśpiewaniem Gorzkich Żali. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej i Nowenna do Bożego Miłosierdzia o godz. 15.00. odprawią sami kapłani w intencji wszystkich Parafian, polecając Was Bożej opiece. Kościół będzie otwarty do adoracji Pana Jezusa w Grobie i modlitwy do godz. 22.00. Można nawiedzić Grób i adorować Pana Jezusa. Proszę o samodyscyplinę, zachowanie przepisów sanitarnych, /5 osób w tym samym miejscu i czasie/ by każdy, kto tego pragnie, mógł choć przez chwilę się pomodlić.

6. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Od godz. 7.00 można nawiedzać Grób Pański do godz. 19.00. Nie ma w tym roku tradycyjnego poświęcenia pokarmów, niech uczyni to ojciec rodziny przy śniadaniu wielkanocnym z najbliższą rodziną. Tekst modlitwy jest podany na stronie parafialnej.

7. W Wielką Sobotę o godz. 15.00 Nowenna do Bożego Miłosierdzia. A w sobotni wieczór o godz. 19.00 rozpoczynamy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Kościół po liturgii będzie otwarty do nawiedzenia Grobu Pańskiego i modlitwy do godz. 22.00.                                                                                               

8. Rezurekcja w Wielką Niedzielę o godz. 6.00. Na początku Mszy Świętej ks. proboszcz przejdzie z Najświętszym Sakramentem w ciszy wokół kościoła zatrzymując się w czterech miejscach i będzie błogosławił całą Parafię i wszystkie nasze rodzinyby Bóg Was zachował zdrwowiu i bezpieczeństwie w ty, trudnym czasie. Pozostałe Msze Św. o godz. 9.00; 11.00; 12.30; 18.00. O godz. 17.45. Nowenna do Bożego Miłosierdzia.

9. W czasie Triduum Paschalnego, gdy będziemy nawiedzać kościół proszę o zachowanie obowiązujących przepisów sanitarnych. W te wyjątkowe dni bardzo proszę o duchową jedność parafian z kapłanami, którzy będą się modlić w kościele na nabożeństwach. Na Mszach św. w Wielki Czwartek i w Wielką Sobotę proszę, aby była tylko jedna osoba z zamówionej intencji. Proszę o samodyscyplinę, by każdy, kto tego pragnie, mógł choć przez chwilę pomodlić się.

10. W oktawie Zmartwychwstania Pańskiego nie będzie tradycyjnej procesji eucharystycznej.

11. Do Wielkiej Środy w godzinach od 18.30 do 20.00 jest możliwość spowiedzi w kościele. Przypominam także, że przykazania kościelne, by przynajmniej raz w roku spowiadać się i Komunię Św. na Wielkanoc przyjąć można wypełnić w czasie wielkanocnym do Niedzieli Trójcy Świętej, to jest do 7 czerwca 2020 roku.

12. W Wielki Czwartek, w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę po zakończonej liturgii około godz. 20.00, do godz. 22.00 będzie można skorzystać z sakramentu pokuty.

13. Przypominam, że dyspensa od uczestnictwa we Mszy Św. w czasie pandemii została przez Bpa Ordynariusza przedłużona do czasu ustania pandemii.

14. W minionym tygodniu zostały zakończone prace remontowe na chórze parafialnym, klatce schodowej na chór. Zostały jeszcze prace przy schodach zejściowych do piwnic pod kościołem od strony prezbiterium. Te wszystkie prace, jak wiecie, to przygotowanie do malowania kościoła i były wcześniej zaplanowane. Obecne funkcjonowanie parafii, reguluje z pieniędzy uskładanych na malowanie kościoła. Co będzie dalej, nie wiem, tak jak każdy z was.
W tym czasie ponosimy prawie takie same jak zwykle koszty (pensje pracowników, opłaty za prąd, gaz, wodę, śmieci, opłaty na Kurię, WSD, ubezpieczenie parafii, rzeczy do liturgii, codzienne utrzymanie świątyni i jej funkcjonowania, itd.). Osoby, które chciałyby złożyć ofiarę „na tacę”, mogą to uczynić do puszek w kościele, a także przez wpłatę na konto parafii - Nr rachunku bankowego 92 2030 0045 1110 0000 0016 9460. W podobny sposób możemy też składać ofiary na intencje mszalne. Składamy serdeczne podziękowanie za wszelkie ofiary na kościół i za pamięć o nas w modlitwie. Bóg zapłać. Oczywiście, mimo trudności, zdajemy sobie sprawę, że są teraz pilniejsze i ważniejsze potrzeby. Zachęcamy więc w pierwszej kolejności do włączania się solidarnie w różne formy pomocy, także materialnej, dla wszelkich działań związanych z walką z epidemią. Niech Bóg Was błogosławi i strzeże.

Parafia rzymskokatolicka p w. św. Brata Alberta

26-611 Radom, ul. Św. Brata Alberta 4

tel: 48 3661214

===========================================

V. NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 29.03.2020

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Od tej niedzieli Wielki Post nabiera charakteru pasyjnego. Od dziś w kościele zasłaniamy wszystkie krzyże. Skupimy się na rozważaniu męki Pańskiej.

2. Zgodnie z przepisami w czasie pandemii na Mszach św. i nabożństwach jest ograniczona liczba wiernych do 5 osób.

3. W czwartek, 2 kwietnia, przypada 15. rocznica śmierci Świętego Jana Pawła II. Przez jego wstawiennictwo możemy prosić Boga o potrzebne dla nas łaski., a szczególnie o oddalenie epidemii.

5. Przyszła niedziela 5 kwietnia, będzie już Niedzielą Męki Pańskiej – Niedzielą Palmową. Jej liturgia wprowadza nas w ostatni etap czasu Wielkiego Postu. Ze względu na pandemię nie ma tradycyjnego poświęcenie palm, dbędzie się tylko błogosławieństwo palm.

6. Msze św. z godz. 9.00 w poniedziałek, wtorek, środę zostały przeniesione na godz. 17.30.

7. Osoby, które pragną w tym czasie skorzystać z sakramentu pokuty w naszej parafii, od poniedziałku 30.03.2020 będą mogły to uczynić, przy zachowaniu obowiązujących przepisów.  /Przypominam, że w kościele może być 5 osób zachowujących odległość 2 metrów od siebie. Przed spowiedzią dezynfekujemy folię przy konfesjonale/. Przypominam także, że przykazania kościelne, by przynajmniej raz w roku spowiadać się i Komunię Św. na Wielkanoc przyjąć można wypełnić w czasie wielkanocnym do Niedzieli Trójcy Świętej, to jest do 7 czerwca 2020 roku.

8. Z racji pandemii nie ma odwiedzin w domach ze spowiedzią i Komunią Święta wiernym praktykującym I piątki miesiąca. Przypominam, że spowiedź wielkanocna jest praktycznie od Środa Popielcowej do czerwca. Praktykujący spowiedź pierwszo piątkową niech w tym dniu wzbudzą sobie serdeczny akt żalu i w sposób duchowy przyjmą Komunię Św., jak zaleca Papież Franciszek. Tekst jest na stronie internetowej naszej parafii.

9. Dyspensa od uczestnictwa we Mszy Św. w czasie pandemii została przez ks. Bpa Ordynariusza przedłużona do czasu ustania pandemii.

10. Trwajmy na wspólnej modlitwie do Pana Boga prosząc o ustanie pandemii, korzystając ze środków społecznego przekazu. Niech nas we wspólnej modlitwie łączy Różaniec codziennie odmawiany o godz. 20.30 ze wszystkimi ludźmi dobrej woli w naszej Ojczyźnie.

11. Trwają prace przy remoncie chóru kościelnego i klatki schodowej. W tym tygodniu prace zostaną ukończone. 

12. Bóg zapłać za złożone ofiary na funkcjonowanie kościoła w tym trudnym czasie, za te złożone w kancelarii, do puszek, w kancelarii, jak i na konto bakowe.
Dziękujemy za wszelkie wsparcie dla parafii – w tym czasie ponosimy prawie takie same jak zwykle koszty (pensje pracowników, opłaty za prąd, wodę, śmieci, opłaty diecezjalne, rzeczy do liturgii itd.), natomiast nie ma wpływów z tacy. Osoby, które chciałyby złożyć ofiarę „na tacę”, mogą to uczynić także przez wpłatę na konto parafii /Nr rachunku bankowego 92 2030 0045 1110 0000 0016 9460/. W podobny sposób możemy też składać ofiary na intencje mszalne. Oczywiście, mimo trudności, zdajemy sobie sprawę, że są teraz pilniejsze i ważniejsze potrzeby. Zachęcamy więc w pierwszej kolejności do włączania się solidarnie w różne formy pomocy, także materialnej, dla wszelkich działań związanych z walką z epidemią.

Parafia rzymskokatolicka p w. św. Brata Alberta

26-611 Radom, ul. Św. Brata Alberta 4

tel: 48 3661214

===========================================

IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU     22 marca 2020

1.W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną oraz zgodnie z rozporządzeniami władz państwowych i kościelnych, zachęcam do szczególnej troski o zdrowie własne i bliźnich, której wyrazem jest podporządkowanie się zaleceniom pozostania w domu i unikania dużych zgromadzeń. Jeśli to możliwe niech we Mszy św. uczestniczą tylko wierni, którzy zamówili daną intencję.

2. Jutro w poniedziałek po wieczorowej Mszy św. adoracja w ciszy Najświętszego Sakramentu. W ciągu tygodnia kościół jest otwarty do osobistej modlitwy.

3.W związku z tym, iż są odwołane rekolekcje wielkopostne i ogólna spowiedź, przypominam, że przykazanie kościelne, aby odbyć spowiedź na Wielkanoc – można to przykazanie wypełnić w tak zwanym czasie wielkanocnym, który trwa do Niedzieli Trójcy Świętej, to jest do 7 czerwca 2020 roku.

4. W czasie każdej Mszy św. rano i wieczorem księża są w konfesjonale, jeśli ktoś pragnie może skorzystać ze spowiedzi.

5. Od 30 marca do 3 kwietnia o godzinie 19.10 Radio Plus Radom zaprasza na Wielkopostne Rekolekcje Radiowe dla Rodzin, które poprowadzi ksiądz biskup Piotr Turzyński. Ponadto, w każdy piątek Wielkiego Postu o godz. 19.10 - Droga Krzyżowa, a w każdą niedzielę o godz. 17.00 - Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym z radomskiej katedry Opieki Najświętszej Maryi Panny. W dni powszednie transmitowana jest Msza świętą o godzinie 6.00 z radomskiej katedry, a w niedzielę o godz. 12.30.

W TVP 3 w paśmie ogólnopolskim będą transmitowane rekolekcje wielkopostne głoszone przez Ojca Jacka Salija – dominikanina. Nauki będą transmitowane o godzinie 20.40 w dniach 25 , 26 i 27 marca br . (środa, czwartek , piątek), zaraz po transmisji Mszy Święte j z Jasne j Góry . Więcej informacji o transmisjach jest na stronie internetowej parafii i przy ogłoszeniach w gablocie przy kościele.

6. W środę 25 marca przeżywamy uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Msze Święte tego dnia w naszym kościele sprawujemy o godz. 7.00; 9.00; 18.00. Na Mszy Św. o godz. 18.00 będziemy modlić się o Boże błogosławieństwo, zdrowie dla ks. Seniora Mariana

7. Wszyscy kapłani, odpowiadając na wezwanie Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, trwają codziennie na modlitwie w kościele o 20.30 (bez udziału wiernych) by odmawiać różaniec w intencji osób chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych, prosząc o oddalenie epidemii. Abp Stanisław Gądecki pisze i zachęca: „Proszę wiernych, aby w tym samym czasie w swoich rodzinach odmawiali różaniec w duchowej łączności ze swoimi kapłanami o ustanie epidemii”.

8. Dziś przez cały dzień po każdej Mszy św. będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu i będzie trwało do następnej Mszy św. A po sumie do Gorzkich Żali. Wspólnie odmówimy modlitwę przebłagalną i odśpiewamy Suplikacje upraszając Pana Boga o ustąpienie epidemii.

       Radio Plus Radom

Od 16 marca br. codziennie, o godzinie 18.45, emituje „Duchowy Poradnik Koronawirusowy”, w którym zachęca słuchaczy do otwarcia swoich serc na działanie Pana Boga.

 • O godz. 19.45 słuchacze mają szansę uczestniczyć w "Rekolekcjach o dojrzałości" przygotowanych przez o. Wojciecha Jędrzejewskiego, dominikanina.
 • od 30 marca do 3 kwietnia, o godzinie 19.10, stacja zaprosi swoich słuchaczy na Wielkopostne Rekolekcje Radiowe dla Rodzin, które poprowadzi Ksiądz Biskup Piotr Turzyński.
 • W każdy piątek Wielkiego Postu, rozważamy o godz. 19.10 stacje Drogi Krzyżowej (bp Piotr Turzyński, ks. Edward Poniewierski, ks. Paweł Gogacz i ks. Mariusz Wilk),
 • W każdą niedzielę, o 17.00, Radio Plus Radom transmituje Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym z katedry Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu.
 • W dni powszednie Radio Plus Radom transmituje mszę świętą o godzinie 6.00, a w niedzielę o godz. 12.30.
 • W planach jest także transmisja rekolekcji parafialnych z radomskiej katedry od 29 marca do 3 kwietnia.

          Zachęcamy do wspólnej modlitwy, którą prowadzą także inne media. 

Komunikat ks. Biskupa Ordynariusza diecezji radomskiej 

Drodzy Siostry i Bracia

1.Chrześcijanin z wiarą przyjmuje każde trudne doświadczenie życiowe i stara się o to, aby przeżywać je w łączności z Ofiarą Chrystusa. Pomocą w takim przeżywaniu trudnych sytuacji jest zawsze modlitwa. Zawierzamy nasze trudne sytuacje Miłosiernemu Bogu, który jest wszechmocny i rządzi światem w sobie właściwy sposób. Modlimy się za wstawiennictwem Królowej Polski, św. Józefa Opiekuna Kościoła i naszych świętych Patronów o miłosierdzie dla nas i świata całego oraz o uwolnienie od epidemii. Modlitwa jest pierwszym zadaniem wynikającym z naszego chrześcijańskiego powołania. Wiele razy w dziejach naszego narodu doświadczyliśmy mocy wielkiej, wspólnej modlitwy.

2.Dziękujemy za to „wspólne trwanie na modlitwie”; za suplikacje oraz modlitwę różańcową w łączności duchowej z kapłanami i siostrami zakonnymi.

Bardzo proszę o modlitwę w intencji służb medycznych i osób zaangażowanych w obronę zdrowia Polaków.

Wszystkim służbom medycznym składamy wyrazy głębokiego szacunku i wielkiej wdzięczności za ogromny trud wkładany w pracę, której celem jest troska o zdrowie nas wszystkich.

Dziękujemy władzom państwowym, ratownikom medycznym, lekarzom, pielęgniarkom, pracownikom przychodni i laboratoriów, salowym, pracownikom administracji szpitali i przychodni, pracownikom stacji sanitarno-epidemiologicznym, wolontariuszom oraz wszystkim zaangażowanym w leczenie i ochronę naszego zdrowia.

3.W czasie trwania stanu epidemicznego stosujemy się do wskazań służb państwowych i sanitarnych śledząc na bieżąco nowe komunikaty.

4.Rekolekcje wielkopostne. Zachęcamy do udziału w rekolekcjach wielkopostnych za pośrednictwem radia, telewizji i internetu. Od V Niedzieli Wielkiego Postu będą prowadzone rekolekcje przez Radio Plus Radom oraz przez internet.

Radio Plus Radom od 16 marca br. codziennie, o godzinie 18.45, emituje „Duchowy Poradnik Koronawirusowy”, w którym zachęca słuchaczy do otwarcia swoich serc na działanie Pana Boga. O godz. 19.45 słuchacze mają szansę uczestniczyć w "Rekolekcjach o dojrzałości" przygotowanych przez o. Wojciecha Jędrzejewskiego, dominikanina. Natomiast, od 30 marca do 3 kwietnia, o godzinie 19.10, stacja zaprosi swoich słuchaczy na Wielkopostne Rekolekcje Radiowe dla Rodzin, które poprowadzi Ksiądz Biskup Piotr Turzyński. Ponadto, w każdy piątek Wielkiego Postu, rozważamy o godz. 19.10 stacje Drogi Krzyżowej (bp Piotr Turzyński, ks. Edward Poniewierski, ks. Paweł Gogacz i ks. Mariusz Wilk), a w każdą niedzielę, o 17.00, Radio Plus Radom transmituje Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym z katedry Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu. Tak jak dotychczas, w dni powszednie Radio Plus Radom transmituje mszę świętą o godzinie 6.00, a w niedzielę o godz. 12.30. W planach jest także transmisja rekolekcji parafialnych z radomskiej katedry od 29 marca do 3 kwietnia.

Zachęcamy do wspólnej modlitwy, którą prowadzą także inne media. 

5.Spowiedź wielkanocna. Prosimy o wsłuchiwanie się w informacje podawane przez duszpasterzy dotyczące obecności kapłanów w konfesjonale. Przypominamy, że według obowiązującego prawa kościelnego, czas na spełnienie obowiązku spowiedzi i Komunii wielkanocnej trwa do Niedzieli Trójcy Świętej, tj. do 7 czerwca br.

6. Jerycho Rodzin jest tymczasem zawieszone. Termin rozpoczęcia Jerycha Rodzin zostanie podany w terminie późniejszym.

Biskup Henryk Tomasik

 • dr.jpg
 • ekai_tonalne2.jpg
 • episkopat.jpg
 • gosc-niedzielny2.jpg
 • kofc.jpg
 • plus2.jpg